Hírek Rendkívüli helyzet

Eljárásrend a digitális oktatásban

Az eljárásrend tartalmazza a digitális munkarend érvényesítésének helyi eljárásait, továbbá a tanulók, a szülők és az alkalmazottak tájékoztatásának eszközeit és csatornáit.

Azonnali teendők pedagógusoknak

A pedagógusok a tanulócsoportjaikba járó tanulók elérhetőségét 2020. március 19-ig összegyűjtik és felveszik velük a kapcsolatot a rendelkezésre álló elektronikus levelezési csatornákon.

Kötelező a KRÉTA napló vezetése, a naplóban üzenetek formájában a munka ütemezése és az elvégzendő házi feladatok megadása. Az ütemezés alapja változatlanul az egyes képzési fokokra előírt kerettanterv, illetve a tanári tanmenet, azonban kivitelezésnél lehetőség van az órák praktikus szempontok szerinti tömbösítésére.

Azonnali teendők tanulók részére

Az elektronikus formában történő távoktatáshoz szükséges szolgáltatások használatát biztosítandó, szükséges regisztrációk elvégzése. A szolgáltatások tanulmányozása. A létrehozott címek megküldése az osztályfőnök, illetve más tanáraik részére, 2020. március 19-ig.

Ajánlások

Az Oktatási Hivatal, illetve a Debreceni Tankerületi Központ ajánlásai, valamint saját közösségünk tapasztalatai alapján az alábbi ajánlásokat tesszük az iskolaközösség felé.

Munkaforma/KategóriaDigitális munkaformához tartozó alkalmazás neveAlkalmazás eléréseLeírás, ismertető
Digitális munkarend tervezése, szervezése, ütemezéseGoogle Gmailwww.gmail.comIngyenes, 15 GB tárhellyel rendelkező e-mail és szolgáltatásrendszer. A használat feltétele a regisztráció a megadott linkre kattintás után.
Digitális munkarend tervezése, szervezése, ütemezéseKRÉTA (Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszer)https://debrecenizenede.e-kreta.hu/A tanév elején kiosztott hozzáféréssel az iskola egész közössége számára használható.
Digitális munkarend tervezése, szervezése, ütemezéseAz osztályok által eddig is használt kommunikációs csatornákpl. Messenger, Facebook, Hangout, WhatsApp, Skype, ViberHasználatuk opcionális, az eddigi gyakorlatnak megfelelően ajánlott.
Digitális munkarend tervezése, szervezése, ütemezéseGoogle Tanteremhttps://classroom.google.com/u/0/hCsoportos oktatáshoz nagyon jól működő, Google fiókkal (Gmail regisztrációhoz kötött) működő virtuális osztályterem. Kurzusok szervezhetők a csoportoknak, beadandó dolgozatok, feladatok adhatók és értékelhetők benne.
Valós idejű óratartás, konzultáció, megbeszélésViberhttps://www.viber.com/hu/download/
(Android esetén letöltés a Play Áruházban)
Internet alapú szolgáltatás, amin keresztül ingyenesen lehet telefonálni, megbeszélést, konzultációt tartani, konferenciahívást lebonyolítani, akár valós idejű videós kapcsolattal is. Akár az egész osztály részére is.
Valós idejű óratartás, konzultáció, megbeszélésFacebook Messengerwww.facebook.com
(Android esetén letöltés a Play Áruházban)
Internet alapú szolgáltatás, amin keresztül ingyenesen lehet telefonálni, megbeszélést, konzultációt tartani, konferenciahívást lebonyolítani, akár valós idejű videós kapcsolattal is. Akár az egész osztály részére is. 50 fő vehet részt a videóhívásban, 6 fő felett csak a hívást kezdeményező képe látszik a képernyőn.
Valós idejű óratartás, konzultáció, megbeszélésGoogle HangoutA Gmail szolgáltatással együtt járó kiegészítő, web alapú alkalmazás.Internet alapú szolgáltatás, amin keresztül ingyenesen lehet telefonálni, megbeszélést, konzultációt tartani, konferenciahívást lebonyolítani, akár valós idejű videós kapcsolattal is. Akár az egész osztály részére is. A hívásban 10 fő vehet részt egyidejűleg.
Valós idejű óratartás, konzultáció, megbeszélésSkypehttps://www.skype.com/hu/get-skype/
(Android esetén letöltés a Play Áruházban)
Internet alapú szolgáltatás, amin keresztül ingyenesen lehet telefonálni, megbeszélést, konzultációt tartani, konferenciahívást lebonyolítani, akár valós idejű videós kapcsolattal is. Akár az egész osztály részére is. 50 fő vehet részt a videóhívásban.
Ellenőrzés, értékelés, számonkérésRedmentahttps://redmenta.com/Nem valós idejű digitális osztályterem – elsősorban számonkéréshez, ellenőrzéshez, munkalapok, feladatlapok, tesztek, tudásfelmérők készítéséhez
Ellenőrzés, értékelés, számonkérésKahoot!https://kahoot.com/valós idejű digitális osztályterem – gyors online számonkéréshez, ellenőrzéshez, tesztek, tudásfelmérők készítéséhez
Ingyenesen használható adatbázisok, tanári útmutatás alapján, illetve önállóanTankönyvkatalógushttps://www.tankonyvkatalogus.hu/Minden újgenerációs tankönyv ingyenes letöltése
Ingyenesen használható adatbázisok, tanári útmutatás alapján, illetve önállóanOkosdobozhttp://www.okosdoboz.hu/Nem valós idejű – Minden napos testneveléshez is
Ingyenesen használható adatbázisok, tanári útmutatás alapján, illetve önállóanMozaWebwww.mozaweb.huA Mozaik Kiadó március 12-én minden közismereti tankönyvét digitális formában ingyenesen elérhetővé tette.
Ingyenesen használható adatbázisok, tanári útmutatás alapján, illetve önállóanzanza tvhttps://zanza.tv/Videó alapú ingyenes oktatóportál középiskolásoknak, tantárgyankénti és tematikus bontásban
Ingyenesen használható adatbázisok, tanári útmutatás alapján, illetve önállóanOktatási Hivatalhttps://www.oktatas.hu/kozneveles/ajanlas_tantermen_kivuli_digitalis_munkarendhezFolyamatosan frissülő adatbázis az oktatást segítő ajánlásokkal
Ingyenesen használható adatbázisok, tanári útmutatás alapján, illetve önállóanNemzeti Köznevelési Portálhttps://www.nkp.hu/Videó alapú ingyenes oktatóportál középiskolásoknak, tantárgyankénti és tematikus bontásban
Szolgáltatás, egyéb alternatívákTanárblog.huhttp://tanarblog.hu/cikk/tanitas-korona-idejen-digialalis-pedagogiai-utmutatoHivatkozások gyűjteménye
Szolgáltatás, egyéb alternatívákModern Iskolahttps://moderniskola.hu/Hivatkozások gyűjteménye
Szolgáltatás, egyéb alternatívákEdulinehttps://m.eduline.hu/kozoktatas/A_legjobb_ingyenes_mobilappok_tanulashoz_SL3UDTHivatkozások gyűjteménye
Szolgáltatás, egyéb alternatívákOffice 365 Oktatási verzióhttps://www.microsoft.com/hu-hu/education/products/office?tab=students
vagy
https://o365.oh.gov.hu/
Online és számítógépre telepíthető irodai szoftverkörnyezet

A táblázatban felsorolt munkamódszerek mellet bárki számára használható a tanítási gyakorlatában eddig bevált platformok, oktatási segédletek mindegyike.

A tanulók és szüleik tájékoztatása érdekében a tanórák tananyagát kötelezően be kell írni a „Házi feladatok” felületre, ahol a kiadott feladatokat, illetve a digitális tananyagok linkjeit is kérjük megjeleníteni, ezzel lehetővé téve, hogy e felületről a tanulók később is visszakereshessék az adott órára vonatkozó információkat.

KRÉTA funkciók áttekintése

Házi feladat

A KRÉTA rendszerben a házi feladatok funkcióval az otthoni tanulás támogatásához feladatok, tananyagok juttathatók el a tanulókhoz és szüleikhez. A felületen lehetőség van a foglalkozásokról/tanórákról jegyzet készítésére, valamint weboldalak linkjeinek csatolására, melyekre rákattintva, a tanuló és/vagy a szülő – a mobil applikáció vagy internetes felület segítségével – meg tudja nézni az ismeret- és tananyagot. A házi feladatok funkció kezeléséről a KRÉTA Tudásbázis alábbi oldalán olvashatnak részletes útmutatót: https://tudasbazis.ekreta.hu/pages/viewpage.action?pageId=37585577

e-Ügyintézés Üzenetek funkciója

Az e-Ügyintézés Üzenetek funkciója – a KRÉTA rendszerhez integráltan kapcsolódva – alkalmas az intézményen belüli felhasználók számára üzenetek egyéni és csoportos küldésére, továbbá kommunikációs csatornaként teljeskörűen használható fájl továbbítására is. Az üzenetküldés során a pedagógusok – a KRÉTA rendszer adatai alapján – rendkívül egyszerűen választhatják ki az üzenetek címzettjeként, az általuk tanított osztályok, csoportok tanulóit, valamint a tanulók szüleit is. Az üzenetküldési funkció közvetlen kommunikációs csatornát biztosít a pedagógusoknak és az általuk tanított tanulóknak, továbbá fájlok feltölthetőségével lehetőséget ad pl. házi feladatok beküldésére vagy tananyagok megosztására is. Az Üzenetek funkció részletes leírását a KRÉTA Tudásbázis alábbi oldala tartalmazza: https://tudasbazis.ekreta.hu/pages/viewpage.action?pageId=17763962

e-Ügyintézés Kérdőívek funkció

Az e-Ügyintézés Kérdőívek funkciója alkalmas bármilyen on-line számonkérés (esszé, szöveges dolgozat, teszt, numerikus, skálás, százalékos kiértékelésű házi feladat, stb.) pedagógus által történő elkészítésére, szerkesztésére, valamint ezek kiküldésére is. A visszajelzések letölthetők Excel-fájlba, melyben a kiértékelés automatizálható. A kérdőívek segítségével a pedagógusoknak lehetőségük van arra, hogy a házi feladatokban szereplő otthoni feladatokat (pl. egy könyv elolvasása) egyszerűen visszaellenőrizhessék, továbbá készíthetnek olyan projekt vagy tematikus feladatsorokat, amelyeket a diákok otthon – akár az Internet segítségét felhasználva – válaszolhatnak meg. A kérdőívek egyaránt tartalmazhatnak feleletválasztós, illetve szabad szöveges mezőket is az adott, otthoni feladat jellegének megfelelően.

A kérdőíveket – hasonlóan az üzenetek funkcióhoz – a KRÉTA rendszerben szereplő adatok felhasználásával nagyon egyszerűen tudják eljuttatni az általuk tanított osztályok, csoportok tanulóihoz. A funkció ezen felül használható még – az intézményi alkalmazottak, dolgozók, tanulók, szülők egy-egy csoportjánál – helyzetfelmérésre, vélemények bekérésére, tájékoztatással kapcsolatos visszajelzések kiértékelésére, teljeskörű adatelemzésre is.

A kérdőívek funkció részletes leírását a KRÉTA Tudásbázis alábbi oldala tartalmazza: https://tudasbazis.ekreta.hu/pages/viewpage.action?pageId=17764077