Drogokról másképpen
Számos módszere van a drogmegelőzésnek, az a legunalmasabb, amikor a kábítószerek összetevőiről, hatóanyagairól kezdenek hosszas előadásba. Nem a hagyományos, szer-ismertetővel összekötött módon hozta látóközelségbe a drogok káros hatását Marosi Antal, aki 2017. május 23-án tartott előadást a szakgimnázium tanulóinak. Az előadást az egészségnevelési programunk alapján szerveztük meg Verbáné Szegedi Erika, iskolavédőnő segítségével.
A kamaszoknak nagy az arca, nekik kevés, ha azt mondjuk, ne csináld, ne drogozz, vallja Marosi Antal. Tanórányi előadásában Balogh Sándor nyomán azt hangsúlyozza: míg az alkohol hosszú távú fogyasztása „májbomba”, a drog rövid távon is agyméreg.
“Ha egybemossuk a kávéval, a cigivel, akkor elmossuk a határokat azért, hogy zavart keltsünk a gyerekek fejében” – állítja. Hangsúlyozottan a kábító-szerről beszélt, nem a “hülyék szereiről” – ahogyan fogalmazott -, a csavarlazítóról, az öngyújtótöltő-gázról, vagy a ragasztóról, nem is a képzelgést okozó LSD-ről, vagy a központi idegrendszerre ható Gináról. A drog az MRI-agyfelvételeken pirossal jelzett foltot, az örömközpontot teszi tönkre. E felvételeken egy alkoholistának, vagy egy elhízott embernek is van piros foltja, a súlyosan drogosnak már nincs. Az örömközpont egy idegsejtcsoport az agyban, melyben valamely élményből, képből, hangból vegyület lesz, egy fehérje. Ha kellő számú ilyen fehérje gyűlik össze és talál magának „helyet” az idegvégződéssel szemben található receptorokon, akkor keletkezik az örömérzés. Azt pedig egy enzim biztosítja, hogy tíz másodperc, vagy tíz perc múlva újra tudjunk örülni. A drogelőállító is azt akarja gyártani, amit az emberi szervezet állít elő. Csakhogy a drog becsapja a szervezetet, s az MRI-felvételekről idővel eltűnik a megfelelő agyi tevékenységet mutató piros folt és megsemmisül az örömközpont. Ilyenkor vonja felelősségre a fogyasztó a dílerét, hogy már nem érez semmit, még több anyag kell neki. S végül „szobanövény” lesz belőle; az alapvető életfunkciók működnek, de csak néz ki a fejéből. Nem véletlen, hogy míg öreg alkoholisták klubja létezik, öreg drogosok klubja nem…
Az előadó szerint ez a fiatalok választási lehetősége: akarnak-e örülni tudni, vagy „szobanövények” lesznek? “Aki ezt végighallgatja, felfogja – teszi hozzá Marosi Antal –, az az előadás után nem akar lerohanni, hogy vegyen egy füves cigit…“