Hírek Világhíres

Junior Artisjus Díj

Átadták az Artisjus-díjakat. Az év junior komolyzenei alkotója címet Dobos Dániel kapta, aki a Zeneakadémia II. éves zeneszerzés mesterszakos hallgatója és Drumul Dracului (Az ördög útja) című, moldvai táncdallamra épülő zongoradarabjával tavaly megnyerte az első Bartók Világversenyt.

A Bartók Világverseny első helyezése után az Artisjus Junior díját is begyűjtötte Dobos Dániel. A fiatal zeneszerzőt a FIDELIO kérdezte inspirációkról, jövőbeli célokról.

Hogyan lettél zeneszerző?

Kiskorom óta érdekelt a zeneszerzés, bár inkább csak afféle játéknak tekintettem a dolgot. Általános iskola hatodik osztályban kezdett el komolyabban érdekelni a komponálás. Az első jelentősebb siker számomra a 2013-as Sugár Rezső Zeneszerzőverseny volt ahol 1. helyezést értem el. Akkor fogant meg bennem a határozottan, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. Azóta több kisebb-nagyobb hullámvölgyön vagyok túl, eddig mindig sikerült valamilyen örömöt találni a szakmában, amiért érdemes folytatni.

Milyen stílusok, zeneszerzők hatottak a zeneszerzői hangodra?

Bartók és Ligeti zenéje mellett az északi és angol zeneszerzők zenei világa hatott rám legjelentősebben, mások mellett Thomas Adès, Mark Simpson, Anders Hillborg.

Hogyan törhet be egy fiatal kortárs zeneszerző a nyilvánosságba?

Ma ez úgy gondolom egy különösen nehéz feladat, mivel szinte bármit ír le az ember, rögtön hasonlítgatni próbálják már meglévő zenékhez, korábbi szerzőkhöz. Az ember már csak így működik, próbál mindent bekategorizálni. Ha valaki napjainkban szeretne a kánon részévé válni, fontos, hogy megtalálja a jó arányt a kortárs hangzás és az érthetőség között, legyen figyelemmel a közönség igényeire, de közben ne váljék szolgájává a mai zenei divatoknak. És nem utolsósorban nagyon sok munka és jókora adag szerencse is kell hozzá.

A teljes cikk elolvasható a FIDELIO oldalain >>

A Bartók Világversenyen győztes mű meghallgatható ide kattintva >>