Hírek

Lengyel nemzeti táncok és népi gyökereik

2015. november 4-én 9:30-tól “Lengyel nemzeti táncok és népi gyökereik” címmel Havasiné Darska Izabella zongoraművész, a Ferenczy György Alapítvány alapítója tart előadást zongoristáknak és érdeklődőknek iskolánk Kodály Termében. Az előadáson való részvételről kérésre tanúsítványt állítunk ki. A tanúsítványt igénylő látogatóinkat kérjük, hogy a cikkben elérhető jelentkezési lapon regisztráljanak.

Darska Izabella, az utolsó Ferenczy tanítvány

Darska Izabella Magyarországon letelepedett lengyel zongoraművésznő, művész-tanár. Ferenczy György Chopin felvételeinek ismeretében, 1974-ben megkereste a művészt azzal, hogy posztgraduálisan tanulni kíván nála. Ferenczy elvállalta, hosszú évekig tanította és egészen elhunytáig tartották a kapcsolatot. Ferenczy a szakmának is bemutatta Izabellát. Darska Izabella megértette és átvette Ferenczy művészi ars poétikáját. Kapcsolatuk az idők során önzetlen barátsággá mélyült. A művész elhunyta után Darska Izabella elhatározta, hogy megörökíti Ferenczy György emlékét és e célból alapítványt hozott létre, a Ferenczy György Alapítvány-t. Az alapítvány egyik fő célja Chopin, valamint a Chopin játékos Ferenczy emlékére kiírt, középszintű zongora tanulmányokat folytatóknak szánt zongoraversenyek menedzselése. Darska Izabella, a zongora pedagógus felismerte, hogy számos megmérettetési lehetőség, zongoraverseny létezik a felsőfokú tanulmányaikat végző zongoristák, illetve végzett zongoraművészek számára, de annál kevesebb az ilyen lehetőség a középszinten tanulók számára. A versenyek 2002 óta indulnak nagy sikerrel, különböző korosztályoknak, változó kiírásokkal (Országos Zeneiskolai Ferenczy György Zongoraverseny). E versenyek ma már nemzetközileg is ismertek és elismertek. Darska Izabella motorja a szerteágazó szervezésnek, tevékenysége valóságos hiányt pótol és méltó emléket állít mesterének. Maga is mesterkurzusokat vezet.