Hírek

Mosonyi Mihály Nemzetközi Zongoraverseny

A 2015. esztendő újabb jeles magyar zenetörténeti évfordulót tartogat számunkra. Az idén ünnepeljük Mosonyi Mihály zeneszerző, tanár, esztéta születésének 200. évfordulóját. Az évforduló kapcsán 2015. november 20-22. között Mosonyi Mihály Nemzetközi Zongoraversenyt szervez a Liszt Ferenc Társaság Kelet – Magyarországi Tagozata, a Bánffy György Kulturális Szalon Budapest, valamint a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola. Mosonyi Mihály születésének bicentenáriuma újabb alkalmat biztosít a magyar zenei körök számára a XIX. századi Magyarország és a magyar zenetörténet egyik legkiemelkedőbb alakjának, életművének és szellemi örökségének szóló tiszteletadásra. A felkérésnek eleget téve Kocsis Zoltán, kétszeres Kossuth-, Liszt Ferenc-díjas, Érdemes Művész, a Magyar Corvin lánc birtokosa, zongoraművész, zeneszerző, karmester, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar főzeneigazgatója, a magyar nemzeti kultúra kiemelkedő alakja elvállalta a verseny védnöki tisztét.

A versenyen a következő iskolák tanulói indulnak

Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola 4400 Nyíregyháza, Búza utca 1-3.
Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola 4024 Debrecen, Vár u. 1.
Zádor Dezső Zeneművészeti Szakközépiskola Ukrajna, Ungvár, Volosin u. 13.
Váci Bartók – Pikéthy Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola 2600 Vác, Konstantin tér 8.
Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola 1112 Budapest, Neszmélyi u. 3

A versenyzők névsora

I. korcsoport

1. Beregszászi Zsuzsanna Nyíregyháza
2. Homoki Szintia Nyíregyháza
3. Oláh Barbara Debrecen
4. Orosz Katalin Nyíregyháza
5. Puskár Renáta Debrecen
6. Rétfalvi Regina Debrecen
7. Szőke Fruzsina Debrecen
8. Varga Panna Debrecen

II. korcsoport

9. Bedő Elizabet Ungvár
10. Bihari Fruzsina Nyíregyháza
11. Divald Regina Vác
12. Ferencz Krisztina Budapest
13. Hidi Orsolya Ungvár
14. Puskás Péter Csaba Nyíregyháza

A verseny programja

2015. november 20.

16:00 Sorszámhúzás a Kodály Teremben a legfiatalabb versenyző, Kovács János intézményegység-vezető úr és a felkészítő tanárok jelenlétében.

Gyakorlás

20-án, pénteken. 14 ó 10′-19 ó 50′-ig előzetes megbeszélés szerint
21-én, szombaton 7 – 9 óra 10′-ig a regisztrációkor feliratkozva

2015. november 21.

10 óra 30′
Üdvözlő beszéd: Kovács János intézményegység-vezető, Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola – AMI
Megnyitó beszéd: Felvégi Béla
10 óra 40′
Zongoraverseny
Műsorközlő: Dr. Szabóné Sőrés Erzsébet
kb. 13 óra
Ebédszünet
15 óra
Eredményhirdetés
A díjakat átadja és a versenyt értékeli Scholcz Péter, a zsűri elnöke
16 óra
Kassai István zongoraművész hangversenye
Kassai István diplomáit a budapesti Zeneakadémián Kadosa Pál professzornál 1982-ben és a párizsi Conservatoire Européen de Musique-ben Yvonne Lefébure professzornál 1984-ben szerezte. Első díjat nyert az Ušti nad Labem-i (Csehország) Nemzetközi Ifjúsági Zongoraversenyen 1972-ben, a Magyar Rádió Országos Zongoraversenyén 1979-ben és a párizsi Nemzetközi Debussy Zongoraversenyen 1982-ben. 2001-ben Liszt-díjjal, 2010-ben Weiner Leó Emlékdíjjal tüntették ki, 2013-tól a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. 1995 óta több kottakötetet rendezett sajtó alá (Liszt, Mosonyi, Cziffra), és további közreadásokon dolgozik (Dohnányi, Erkel, Hubay, Mosonyi, Weiner). Több zenetudományos és ismeretterjesztő publikációja is megjelent. Az Erkel Ferenc Társaság és Hubay Jenő Társaság egyik alapítója és elnökségi tagja. A (Naxos) Marco Polo kiadónál felvette Ernest Bloch (2 CD), Erkel Ferenc (2 CD) és Mosonyi Mihály (7 CD) összes zongoraművét. A Hungarotonnál Hubay (13 CD), Weiner (4 CD), Bartók, Dohnányi, és Volkmann felvételeket készített, mintegy negyvenöt hanghordozó őrzi játékát.

A verseny ideje alatt a Szakiskola első emeletén lévő tárlóban kiállítást nézhetnek meg az érdeklődők Mosonyi relikviáiból, amelyet Stébel Ildikó könyvtárvezető, könyvtárostanár, informatikus könyvtáros rendez.

A zongoraverseny zsűrije

Zsűrielnök

Scholcz Péter (Hollandia) karnagy, zenetörténész

A zsűri tagjai

Elek Szilvia zongora- és csembalóművész

Felvégi Béla zenetanár, zenetörténész

Kassai István Liszt Ferenc és Weiner Leó díjas zongoraművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja

A verseny támogatói
A Rendezők
Kodály Alapítvány
Kassai István
Dr. Koháry György és Családja
Dr. Korvin László és Családja
Dr. Szabó Pál és Családja
Süli István
Debreceni Fotóklub


Az imént említett okokból felhívással fordulunk Magyarország és a határon túli magyarság zeneművészeti szakközépiskoláinak igazgatóihoz, tanár kollégákhoz és a kedves tanulókhoz, tiszteljék meg jelenlétükkel, közreműködésükkel a fent nevezett zongoraversenyt. A zongoraverseny helyszíne a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola (H – 4024 Debrecen, Vár utca 1 sz.) A verseny rendezésének időpontja 2015. november 20-21-22.

Jelentkezés a mellékelt jelentkezési lapon történik. Jelentkezési határidő 2015. október 31. Nevezési díj nincs.

{jd_file file==59}

A verseny a középiskolás korosztály számára kerül megrendezésre, 14-től 22 éves korig. A verseny két korcsoportban kerül megrendezésre:

  • 1. korcsoport: 9-10. évfolyam /szakmai 1. évfolyam/
  • 2. korcsoport: 11-12-13. évfolyam /szakmai 2-3. évfolyam/

A versenyen elvárt követelmény három Mosonyi Mihály zongoramű (a fiatalkori kompozíciók esetében Michael G. Brand néven közreadott mű):

  • 1. Mosonyi Mihály: „A magyar gyermekvilág. 12 életkép zongorára” című sorozatból egy kompozíció
  • 2. Mosonyi Mihály: „Tanulmányok zongorára a magyar zene előadásának képzésére” című ciklusból egy kompozíció
  • 3. Egy szabadon választott Mosonyi Mihály zongoramű

A verseny egy fordulós, ahol a műveket tetszőleges sorrendben, kotta nélkül kell előadni.

A verseny anyagának elsajátításához szükséges kották

  • 1. Mosonyi Mihály: Magyar gyermekvilág (Ungarische Kinderwelt) DOBLINGER DILETTO MUSICALE DM 1267 Bónis Ferenc közreadásában
  • 2. Mosonyi Mihály: Tanulmányok zongorára a magyar zene előadásának képzésére AKKORD KIADÓ A-1025 Kassai István közreadásában
  • 3. Mosonyi Mihály: Zongoraművek AKKORD KIADÓ A-1026 Kassai István közreadásában
  • 4. Mosonyi Mihály: Zongoraátiratok és indulók AKKORD KIADÓ A-1047 Kassai István közreadásában
  • 5. Mosonyi Mihály: A magyar gyermekvilág (a Szerző közreadásában) Rózsavölgyi és Társa, Pest 1859 Fellelhető a Régi Zeneakadémia könyvtárában H- 1064 Budapest, VI. Vörösmarty u. 35.

A versenyhez szükséges kottaanyag beszerzési helyei

A zsűri Mosonyi Mihály életművének elhívatott szakértőiből áll. A díjazottak értékes nyereményekben, valamint a nyilvános bemutatkozás lehetőségében részesülnek. Szállás és étkezés önköltséges megoldásban, középiskolai kollégiumban, előzetes jelentkezés alapján, segítséget nyújt a rendezőség.

Tanusítvány igénylés

A versenyre érkező érdeklődők részére kérésre tanúsítványt állítunk ki, mely intézményvezetői döntéstől függően a szakmai továbbképzések teljesítésébe beszámítható. Tanúsítvány igényléséhez töltse ki az alábbi adatlapot.

Információ és kapcsolattartás

Liszt Ferenc Társaság Kelet – Magyarországi Tagozata Felvégi Béla – tagozatvezető H – 4177 Földes, Fő u. 7. Mobil: +36.30.287-3657 E-mail: tudosmacskaja@gmail.com